Aktivity – Turistika

Horehronie – Raj v Tatrách

Horský sprievodca

Horský sprievodca Ján Uhlár, ktorý je členom UIMLA-Union of International Mountain Leaders Associations, ponúka expedície po Nízkych a Vysokých Tatrách v lete aj v zime.

Cenník tejto služby je individuálny podľa počtu osôb a zvolenej trasy. Pre viac informácii volajte na telefóne číslo 0948 026 839.

uimla

Ďumbier

je najvyšší vrch Nízkych Tatier, ktorý má výšku 2 043,4 m n. m. a nachádza sa v hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1 927,5 m n. m.) a Králičkou (1 785 m n. m.). Na severe sa javí ako mohutný vysokohorský masív s 500 m vysokými stenami, piliermi a žliabkami do ľadovcových kotlov v koncoch Bystrej a Ludárovej doliny. Miernejšie južné svahy pokrýva pole žulových balvanov. V severných kotlinách sa vyskytujú kamzíky a svište.

Chata Milana Rastislava Štefánika

Chata generála Milana Rastislava Štefánika (1 740 m n. m.) je vysokohorská chata s celoročnou prevádzkou, nachádzajúca sa v sedle pod vrchom Ďumbier na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Vybudovaná v rokoch 1924 – 1928 je najdlhšie prevádzkovanou vysokohorskou chatou v Nízkych Tatrách. Slúži ako cieľ vysokohorských túr, východisko pre výstupy na najvyššie vrchy pohoria (Ďumbier, Chopok, Dereše), poskytuje útočisko – stravu a nocľah pri prechode hrebeňa Nízkych Tatier. Obľúbená je aj medzi skialpinistami, pre ktorých sú v okolí ideálne podmienky. V blízkosti chaty sa nachádza Jaskyňa mŕtvych netopierov – jediná vysokohorská jaskyňa na Slovensku, sprístupnená verejnosti.

Chopok

s 2023,6 m je tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier. Leží v ich hlavnom hrebeni, v geomorfologickom podcelku Ďumbierske Tatry medzi vrcholmi Dereše a Ďumbier. Blízko vrcholu sa nachádza chata pod Chopkom, stanica lanovky prepájajúce severnú a južnú stranu Chopku i meteorologická stanica. Chopok patrí medzi najveternejšie miesta na Slovensku. Svahy Chopka sú vyhľadávaným miestom zimnej i letnej turistiky: v decembri 2012 bolo uskutočnené prepojenie severnej a južnej strany Chopku. Preprava je zabezpečovaná najmodernejšími lanovkami a vlekmi na Slovensku.

Kráľova Hoľa

Kráľova hoľa je najvyšší vrch Kráľovohoľských Tatier, východnej časti Nízkych Tatier. Kráľova hoľa je opradená povesťami, ospevovaná básnikmi. Patrí k najnavštevovanejším vrchom Nízkych Tatier. Kráľova hoľa poskytuje jedinečný výhľad na Spiš, Vysoké Tatry, Liptov ale aj Horehronie. Pod Kráľovou hoľou pramenia rieky Čierny Váh, Hnilec, Hornád a Hron. Na vrchole je od roku 1960 televízny a rozhlasový vysielač. Zo Šumiaca ide na vrchol asfaltová cesta, kde je meteorologická stanica a sídlo Horskej záchrannej služby. Vrchol je východiskovým bodom na hrebeňovú turistiku smerom na Čertovicu, s možnosťou prespať v turistickej zrubovej útulni Andrejcová, ktorá slúži na núdzové ubytovanie turistov (celoročne otvorená, nie je udržiavaná).

Jaskyňa mŕtvych netopierov

nachádza sa v centrálnej časti Nízkych Tatier v Ďumbierskom krase, je najvyššie položenou jaskyňou na Slovensku (1520 m.n.m), ktorá je sprístupnená verejnosti, je 19 km dlhá a má 320 m prevýšenie, jej Bystrický dóm má väčšiu rozlohu ako futbalové ihrisko.

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa bola v roku 1973 vyhlásená za chránený prírodný výtvor. Predstavuje typ riečnej jaskyne a nachádza sa juhozápadne od obce Bystrá. Využíva sa aj na liečenie astmy a horných dýchacích ciest. Jaskyňa vo svojich útrobách skrýva pozoruhodnosť – priepasť Peklo, hlbokú 141 m.

Čiernohronská železnička

Premáva denne počas letnej turistickej sezóny od 2.5. do 30.9

Trate:

  • Čierny Balog – Chvatimech
  • Čierny Balog – Vydrovo
  • Čierny Balog – Dobroč

Spolu 18 km, mimoriadne jazdy je možné objednať si kedykoľvek.

Booking ocenenie